Tässä on jälleen yksi esimerkki siitä, kuinka suomalaiset tiedotusvälineet pitävät kiinni mustien ja ruskeaihoisten nuorten leimaamisesta rikollisiksi otsikolla, jossa esitetään melko tyhmä kysymys: ”Miksi nuoret liittyvät jengeihin?”
Pihla Loulain artikkelista käy selväksi, että hän on kiinnostunut erityisesti leimaamaan nuoria, joilla on maahanmuuttaja- tai vähemmistötausta. Hän totesi artikkelin alussa, että 90 % jengiläisistä on ”ulkomaisesta taustasta tulevia nuoria”.
Hän on jälleen yksi nuori toimittaja, joka yrittää valottaa nuorisojengien kaltaista yhteiskunnallista ongelmaa, mutta epäonnistuu, koska hänellä ei ole riittävää syvällisyyttä eikä tietoa asiasta.
Toimittaja haastattelee kahta nuorta, Abbasia ja Leoa, jotka kertovat nimettömästi siitä, miten he päätyivät jengielämään ja rikollisuuteen.
Näiden kahden nuoren on tarkoitus edustaa kaikkia ulkomaalaistaustaisia nuoria. Hänen tavoitteensa on ilkeämielinen: tällaiset ihmiset ovat rikollisia ja uhka yhteiskunnallemme.

Source: Helsingin Sanomat
Migrant Tales julkaisi raportin siitä, kuinka tiedotusvälineet, poliisi ja poliitikot vahvistavat rasistisia stereotypioita maahanmuuttajista.

Lue raportti täältä.
Loulan ja Helsingin Sanomien artikkeli on häpeällinen ja puolueellinen, ja se osoittaa, kuinka syvälle maahanmuuttajia kohtaan tunnettu viha ja stereotypiat ovat juurtuneet suomalaiseen yhteiskuntaan.
