Muistatko, kun maaliskuussa Suomessa vallitsi niqab- ja burka-vastainen hysteria, kun Vantaan kaupunki kieltää ensimmäisenä tällaisen pukeutumisen yhtenäiskouluissaan? Vaikka Vantaan perusopetuksen johtaja Ilkka Kalo totesi suoraan, että päätös koski niqabin kieltämistä, Vantaan tiedottaja Tue Tähkäpää kiisti, että toimenpide olisi kohdistunut niqabiin ja burkaan.
”Ohje koskee kasvojen peittämistä koulupäivän aikana, mikä tarkoittaa, että oppilaat eivät saa peittää kasvojaan millään vaatekappaleella tai naamioilla”, hän sanoi. ”Vantaan kaupunki ei ole kieltänyt minkään tietynlaisen vaatteen käyttöä. Olisi lainvastaista kieltää esimerkiksi nimenomaan niqab tai burka. Ohje koskee kasvojen peittämistä koulupäivän aikana, mikä tarkoittaa, että oppilas ei saa peittää kasvojaan millään vaatekappaleella tai naamioilla.”

Myös kommandopipipot on kielletty.
Tiedottaja ei osannut sanoa, kuinka moni yläkoululainen käyttää niqabia Vantaan kouluissa.
Tällaisia epäselviä lausuntoja on annettu myös muissa kaupungeissa, kuten Espoossa ja Tampereella. Lahti ilmoitti kesäkuussa kieltävänsä niqabin ja burkan käytön yläkouluissa.
Mikä puolue valtuustossa vaatii hunnun kieltämistä? Yllätys, yllätys: Perussuomalaiset.*

Suomessa hijab on musliminaisten keskuudessa suosituin huntu, kun taas niqabia ja burkaa käyttää vain hyvin pieni vähemmistö.
Pew-tutkimuksen mukaan muslimimaiden väestön enemmistö, Saudi-Arabiaa lukuun ottamatta, suhtautuu myönteisesti niqabiin. Vain 2 % suhtautui myönteisesti burkaan.

Michiganin yliopiston sosiaalitutkimusinstituutin tekemä kyselytutkimus, jossa tutkittiin seitsemää pääosin muslimimaata – mukaan lukien Egypti, Pakistan ja Saudi-Arabia – osoitti, että vaikka suurin osa ihmisistä katsoo, että naisten tulisi peittää hiuksensa kokonaan, he eivät välttämättä odota naisten peittävän kasvojaan. Mielenkiintoista on, että Turkki ja Libanon olivat ainoat maat, joissa yli neljännes vastaajista katsoi, että naisen on hyväksyttävää näyttää päänsä kokonaan julkisuudessa. Pew
Poliitikot ja päätöksentekijät voivat esittää rasistisia väitteitä, koska tiedotusvälineet antavat niille automaattisen hyväksyntänsä. Sen sijaan, että muslimeja demonisoitaisiin jatkuvasti, miksi ei mainittaisi myös muita uskontoja, joissa käytetään huntua?
Tässä on muutamia esimerkkejä.

Hindi-nainen, joka käyttää dupattaa.

Hindi-nainen, joka peittää koko kasvonsa ghoongoatilla.

Ortodoksisten juutalaisten naisten on peitettävä hiuksensa. He voivat näyttää hiuksiaan vain lähisukulaisille.

Katoliset nunnat.

Turbania päässään pitävä sikhimies.
